Rady a triky

Úvod do klíčkovania

Klíčkovanie je jednoduchý a veľmi efektívny spôsob ako obohatiť svoj jedálniček o čerstvé a výživné potraviny. Klíčkovanie zahŕňa klíčenie semien strukovín, obilnín alebo zeleniny. Je to veľmi jednoduché a navyše konzumácia klíčkov prináša množstvo zdravotných výhod. V našom úvodnom článku sa dozviete základné informácie o klíčkoch a výhonkoch, kde všade ich môžete použiť a na čo si dať pri klíčkovaní pozor. Pripravte sa na cestu k zdravšiemu životnému štýlu s našimi praktickými tipmi pre úspešné klíčkovanie 😊

Klíčenie a pestovanie výhonkov je proces, ktorý umožňuje semienkam premeniť sa na malé rastliny. Tento prirodzený jav sa v posledných rokoch stal populárnym nielen medzi záhradkármi, ale aj medzi ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o zdravý životný štýl. Klíčky sú skutočne silnou zložkou výživy a možno ste si ani neuvedomili, aké jednoduché je vypestovať si ich doma!

Základom klíčkov je semeno. Každé semeno má v zásobe vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky a sacharidy a čaká na vhodné prostredie, aby mohlo začať rásť. Keď im poskytneme vzduch, vodu a vhodnú teplotu, semeno začne klíčiť.

Obrázok 1 Klíčky Reďkovky

Načo je dobré klíčenie?

Klíčenie má nespočetné množstvo zdravotných výhod. Zvyšuje nutričný obsah semien, zvyšuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. Naklíčené semená obsahujú viac vitamínov C a B, bielkovín a vlákniny v porovnaní s nenaklíčenými semenami. Potraviny s naklíčenými semenami sú navyše často ľahšie stráviteľné, takže sú vhodné pre osoby s citlivým tráviacim systémom. Klíčenie môže zlepšiť stráviteľnosť tým, že znižuje prítomnosť kyseliny fytovej a inhibítorov enzýmov, ktoré môžu brániť vstrebávaniu živín.

Nové dôkazy tiež ukazujú, že klíčky môžu mať protinádorové účinky a môžu potláčať rakovinu prsníka, prostaty a močového mechúra (1).

Ako ich zaradiť do jedálnička?

Klíčky a výhonky môžeme pridať do šalátov, sendvičov, wrapov, hamburgerov a napr. do rizota. Tiež ich môžeme pridať do smoothies, aby sme získali nápoj plný živín. Klíčky môžeme pridať do polievok a poké misiek aby boli chrumkavé a svieže. Naklíčené zrná môžeme tiež použiť pri príprave pečiva. Viac receptov a tipov sa dozviete na našich sociálnych sieťach a v ďalších článkoch na blogu.

Ako pestovať klíčky?

Pestovanie klíčkov nevyžaduje špeciálne vybavenie a môže byť vykonané takmer kdekoľvek. Postup je jednoduchý a pozostáva z nasledujúcich krokov:

  1. Výber semien: Pre klíčenie sú najvhodnejšie bio semená určené špeciálne na klíčenie. Medzi populárne voľby patria lucerna, mungo fazuľa, šošovica, quinoa, brokolica…
  2. Namáčanie: Semená namočíme do vody na niekoľko hodín, zvyčajne cez noc. Namáčanie pomáha aktivovať enzýmy a urýchliť proces klíčenia.
  3. Oplachovanie a odvodnenie: Po namočení semená dobre opláchneme a necháme odkvapkať. Potom ich uložíme do nádoby na klíčenie alebo do jednoduchej sklenenej nádoby s priedušným krytom (napríklad gázou).
  4. Klíčenie: Semená oplachujeme aspoň dvakrát denne (ráno a večer) a vždy ich dobre odvodníme. Nádobu uchovávame na mieste s izbovou teplotou, mimo priameho slnečného svetla.
  5. Zber: Klíčky sú zvyčajne pripravené na konzumáciu za 3 až 7 dní, v závislosti od typu semien. Keď dosiahnu požadovanú veľkosť, opláchneme ich a skladujeme v chladničke.

Ako pestovať výhonky?

Výhonky vyžadujú o niečo viac priestoru a svetla ako klíčky, ale stále sú ľahko pestovateľné v domácich podmienkach.

  1. Výber semien: Vyberieme si semená určené na pestovanie výhonkov, ako sú slnečnice, hrášok, repka alebo reďkovka.
  2. Príprava nádoby: Nádobu naplníme tenkou vrstvou pôdy alebo substrátu a semená rovnomerne rozsypeme po povrchu.
  3. Zálievka: Semená jemne pokropíme vodou, aby boli vlhké, ale nie premočené.
  4. Svetlo a teplota: Nádobu umiestnime na miesto s dostatkom svetla, ideálne na parapet. Výhonky potrebujú aspoň 4-6 hodín priameho slnečného svetla denne.
  5. Rast a zber: Výhonky rastú rýchlo a zvyčajne sú pripravené na zber za 1-2 týždne. Zbierame ich, keď dosiahnu výšku 5-10 cm.

Obrázok 2 Klíčky fazule Mungo

Ktoré semená nie sú vhodné na klíčenie?

Nevhodné sú všetky semená ktoré sú chemicky ošetrené, morené, ožarované a poprípade geneticky modifikované. Nikdy na klíčenie nepoužívame semená s čeľade ľuľkovité. Sú to napríklad zemiaky, paprika, rajčiny. Tieto druhy sú jedlé až ako dozreté plody, pretože prírodné rastlinné jedy obsiahnuté v zelených častiach týchto rastlín sú toxické. Taktiež neklíčime klasickú fazuľu, obsahuje toxickú látku fazín, ktorá sa ničí varom.(2)

Bezpečnostné opatrenia

Hoci je klíčenie vo všeobecnosti bezpečné, je potrebné mať na pamäti niektoré bezpečnostné opatrenia, aby sa predišlo kontaminácii a ochoreniam prenášaným potravinami. Pred manipuláciou s klíčkami vždy používame čisté vybavenie a dôkladne si umývame ruky. Pred konzumáciou klíčky dôkladne opláchneme čerstvou vodou a skladujeme ich v chladničke, aby sa spomalil rast baktérií.

Semienka preplachujeme pravidelne minimálne 2-3x denne, pričom dbáme na to aby sme semienka nekontaminovali rôznymi omrvinkami alebo čímkoľvek čo by mohlo vo vlhkom prostredí kvasiť alebo spôsobovať plesne. Neskladujeme ich pri spotrebičoch ktoré tvoria paru ani v blízkosti fermentujúcich potravín. Taktiež v ich blízkosti nepracujeme so surovým mäsom a vajíčkami. Ak skladujeme klíčky alebo výhonky v chladničke, tak vždy v dobre uzatvorenej nádobe a  aspoň 1x denne ich preplachujeme a odstraňujeme vypadnuté šupky. V letných horúčavách preplachujeme semienka častejšie (po pár hodinách) a skladujeme ihneď po naklíčení v chladničke. (2)

V ďalších článkoch si bližšie predstavíme jednotlivé fázy klíčenia, najobľúbenejšie druhy semienok a zaujímavé tipy ako ich využiť v kuchyni.

Použité zdroje:

Zo Zdravia Vás pozdravuje Martin a Majka 😊