Rady a triky

ČERVENÉ, SLADKÉ A VÝŽIVNÉ: JAHODY

Len málo vecí predznamenáva príchod leta tak ako pohľad na šťavnaté červené jahody. Okrem lahodnej chuti a osvieženia sú však tieto malé plody plné živín, ktoré môžu zlepšiť náš zdravý životný štýl. Jahody sú úžasné plody, ktoré nám príroda ponúka.

Vitamíny a minerály v jahodách

Sú nielen chutné a osviežujúce, ale aj mimoriadne prospešné pre naše zdravie. Majú nízky glykemický index. Skladajú sa z 90% z vody a sú bohaté na širokú škálu vitamínov a minerálnych látok. Medzi najvýznamnejšie vitamíny v jahodách patria vitamín K, C, B7 (biotín), B5 (kyselina pantoténová), B9 (kyselina listová) a B2 (riboflavín). Z minerálov obsahujú mangán (ktorý pomáha pri metabolizme a činnosti mozgu), kremík, železo, meď, horčík, draslík, vápnik, jód a zinok. Jahody sú skvelým zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre funkciu imunitného systému a tvorbu kolagénu, vďaka čomu je naša pokožka zdravá a žiarivá. Obsah vitamínu C v jahodách je porovnateľný s citrusovými plodmi, čo z nich robí skvelý zdroj tejto dôležitej látky. Červená farba jahôd je spôsobená prítomnosťou rastlinných pigmentov (polyfenolov), ktoré majú silný antioxidačný účinok. Vďaka tomuto efektu jahody patria medzi najsilnejšie antioxidanty v potravinách, hneď vedľa čučoriedok a brusníc.

Zdravotné benefity jahôd

Jahody zaháňajú smäd a čistia krv. Vďaka vláknine pomáhajú spomaľovať vstrebávanie cukrov v krvi, podporujú správne trávenie a vylučovanie. Osvedčili sa nám aj pri zápche. Pôsobia proti vzniku močových a žlčových kameňov, vylučujú kyselinu močovú, čím zlepšujú stav pri dne a artritíde. Obsahujú takmer 90% vody, a teda majú nízky glykemický index a pomáhajú regulovať telesnú hmotnosť. Môžu obmedziť tvorbu zubných kazov, majú mierny bieliaci účinok na zuby. Vďaka obsahu antioxidantov pôsobia proti voľným radikálom, bránia rastu nádoru a znižujú zápal v tele.

Nazbierajte si ich do zásoby

Veľkou výhodou jahôd je, že ich môžeme pestovať prakticky na akejkoľvek ploche – na záhrade, terase či balkóne. Môžeme ich jesť čerstvé, mrazené, sušené alebo spracované na džemy, marmelády a ovocné sirupy. Mrazené jahody si spravidla zachovávajú svoju výživovú hodnotu, hoci počas procesu mrazenia môžu stratiť časť svojej štruktúry a chuti. Treba však poznamenať, že výživová hodnota čerstvého ovocia a zeleniny sa môže líšiť v závislosti od faktorov, ako je ich zrelosť a doba skladovania. Mrazené jahody sa často zbierajú v čase najväčšej zrelosti a zmrazujú sa rýchlo, čo môže pomôcť zachovať ich výživovú hodnotu. Chuť mrazených jahôd sa môže mierne líšiť od čerstvých jahôd, ale aj tak ostávajú zdravým a chutným doplnkom do smoothies, dezertov a iných jedál.

Jahody v našom jedálničku

Ako môžeme toto super ovocie zaradiť do jedálnička? Možností je neúrekom!

Nakrájajte ich na plátky a pridajte si ich do ranného bobuľkového ovocného šalátu alebo do varenej ovsenej kaše. Rozmixujte ich do ovocného smoothie, aby ste sa popoludní osviežili. Ak si chcete dopriať vynikajúci dezert, skúste si jahody namočiť do horkej čokolády. Alebo si ich vychutnajte chladené– ako jahodovú zmrzlinu s kokosovým mliekom. U nás sa teší veľkej obľube stará dobrá klasika v podobe domáceho džemu podľa receptu starej mamy, ktorý oceníte najmä v zimných mesiacoch.

Nazbierajte si jahodové listy

Na liečebné účely môžeme využiť práve jahodové listy. Vhodnejšie sú najmä voľne rastúce lesné jahody.

Listy majú protizápalové a močopudné vlastnosti. Sú vhodné pri liečbe zápalov močových ciest, pri obličkových kameňoch a pomôžu pri problémoch so zadržiavaním vody v tele. Obsahujú éterické oleje, vitamín C, flavonoidy- vhodné pri liečbe gynekologických problémoch.

Taktiež pomáhajú pri žalúdočných a črevných problémoch, najmä pri hnačke. Pozitívne vplývajú na hladinu krvného tlaku, majú upokojujúce účinky na nervový systém a tlmia nervozitu. Pozor, taktiež majú schopnosť zosilňovať sťahy maternicového svalstva. Tradičná medicína ich odporúča aj pri chudokrvnosti. Odvar z jahodových listov sa využíva ako kloktadlo na výplach ústnej dutiny napr. pri problémoch so zapáchajúcim dychom.

Listy zbierame od mája do augusta v čase kvitnutia. Zbierajte iba malé a nepoškodené listy. Vhodné je sušiť ich v tieni alebo do 40C.

Doprajte si symbol leta

V pestrej škále sezónnych plodín sú jahody symbolom letnej štedrosti, ich svieže červené odtiene a sladká vôňa priam lákajú k ochutnaniu. Tak neváhajte a využite naplno toto krátke obdobie, kedy sa ich môžete najesť do sýtosti.

A nezabudnite, že najlepšie chutia, keď sú zdieľané s rodinou a priateľmi pod letným nebom. Doprajte si tento sladký symbol leta a nechajte sa unášať ich nezameniteľnou chuťou a vôňou, ktorá Vás prenesie priamo do srdca leta.